
CENELEC je Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice (European Committee for Electrotechnical Standardization) se sídlem v Bruselu, zkratka je odvozena z francouzského názvu Comité Européen de Normalisation Electrotechnique, založen v roce 1973.
CENELEC je nezisková organizace registrovaná podle belgických zákonů zabývající se tvorbou evropských norem (EN), evropských specifikací (ES), harmonizačních dokumentů (HD), předběžných evropských norem (ENV), technických zpráv (TR), specifikací CECC (Výboru CENELEC pro elektronické součástky). V současnosti existuje 4 291 EN, 396 HD, 26 ENV, 5 TR, 362 specifikací CECC, 20 ES, a 9 TS a 24 pokynů CENELEC (stav k 31.12.2003).
Podrobnosti o CENELEC viz: www.cenelec.org
Členství
- Členy CENELEC jsou národní elektrotechnické komitéty těchto evropských zemí:
Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litevsko, Lotyšsko, Luxemburg, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie. Dále existuje kategorie přičleněných organizací tvořených národními elektrotechnickými komitéty těchto zemí: Albánie, Bosna-Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, Turecko a Ukrajina. Kromě toho CENELEC má kategorii spolupracujících partnerů, v níž jsou zejména významné evropské asociace výrobců elektrických zařízení a součástí, které přispívají k tvorbě norem v dané oblasti.
- Členové CENELEC mají právo a povinnost účastnit se práce v technických komisích a subkomisích, účastnit se Generálního zasedání CENELEC a jmenovat své zástupce do řídících orgánů CENELEC. Mezi další povinnosti patří povinnost hlasovat ke všem dokumentům předkládaným k hlasování, povinnost aplikovat dohodu o zastavení národních prací po schválení příslušného evropského úkolu, povinnost zavádět EN obvykle do 6 měsíců od data zpřístupnění do národních norem a zrušit národní normy, které jsou s nimi v rozporu, notifikovat pravidelně národní normy zavádějící EN a notifikovat záměr na vypracování nové národní normy nebo revizi stávající národní normy.
Technické práce
- Technické práce probíhají v 71 technických komisích a subkomisích, a 225 pracovních skupinách a 29 pracovních skupinách BTTF a BTWG pracovních skupinách.
Postupy pro technickou práci a pravidla pro zpracování norem jsou stanoveny ve Vnitřních předpisech CEN/CENELEC.
|