IEC - Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electrotechnical Commission) se sídlem v Ženevě, založena v roce 1906, je světovou organizací, která vypracovává a publikuje mezinárodní normy IEC a jiné druhy dokumentů (technické specifikace - TS, technické zprávy - TR, technické dohody průmyslu - ITA a veřejně dostupné specifikace - PAS) v oblasti elektrotechniky a elektroniky. K 31.12.2003 bylo v IEC vydáno 4 737 mezinárodních norem, 72 technických specifikací, 332 technických zpráv a 63 veřejně dostupných specifikací (IEC – PAS)
Další informace na www.iec.ch
Členství
Členy jsou národní elektrotechnické komitéty z více než 60 zemí. Existují dvě formy účasti na pracích IEC.
- Plné členství dává možnost se plně účastnit na mezinárodních normalizačních činnostech.
- Přidružené členství umožňuje omezenou účast zemí s omezenými finačními zdroji. Přidružení členové mají status pozorovatele a mohou se účastnit všech zasedání IEC. Nemají právo hlasovat.
Technické práce
Technické práce probíhají ve 174 technických komisích a subkomisích a asi 532 pracovních skupinách (stav k 31.12.2003). Na pracích technických komisí je možno se podílet jako
aktivní členové (P-členové), kteří mají povinnost účastnit se zasedání a hlasovat k dokumentům nebo
jako pozorovatelé (observer members – O-členové), kteří dostávají pracovní dokumenty a mají právo, nikoliv povinnost, účastnit se zasedání a hlasovat.